Uncategorized

Spektakl „Zupa á la…” – propozycja dla Młodzieży

Stowarzyszenie Kulturalne Pro-Scenium
PL 44-100 Gliwice, ul. Olchowa 48
www.pro-scenium.org sekretariat@proscenium.org
tel. +48 693 394 158, +48 693 394 182

Stowarzyszenie Kulturalne Pro – Scenium z Gliwic i Teatr A serdecznie zapraszają:

Kto?: Zespół Teatralny Narodowości na Węgrzech (Budapeszt)
Co?: Spektakl „Zupa á la…” – propozycja dla Młodzieży
Kiedy?: 03.03.2020 r. (wtorek); g.13:00
Gdzie?: Aula im.Św.Jana Pawła II; ul. Jana Pawła II 5, Gliwice

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z Artystami – temat przewodni:
Inny/Obcy – zagrożenie?… bogactwo?

Wstęp bezpłatny! W przypadku chęci przybycia grup zorganizowanych, prosimy o potwierdzenie: grazyna@teatr-a.org; +48 693 394 182

Kilka słów o Artystach:

Zespół Teatralny Narodowości na Węgrzech jest unikalną inicjatywą 13 narodowości żyjących na Węgrzech. Został założony przez László Gergely’a, niestety już nieżyjącego reżysera, który uważał, że należy wyeksponować bogactwo narodowości żyjących na Węgrzech. Jest on takim multikulturalnym, „wieloetnicznym zespołem teatralnym, w którym artyści ormiańskiej, greckiej, serbskiej, słowackiej, słoweńskiej, polskiej, rusińskiej, ukraińskiej, bułgarskiej, niemieckiej, chorwackiej, romskiej i rumuńskiej narodowości żyjących na Węgrzech razem występuje.
Profesjonalni artyści tych narodowości podejmują chętnie artystyczne starania, by swojej publiczności dostarczyć niepowtarzalne przeżycia. Teatr Narodowości pracuje nad tym, by dać nowe znaczenie pojęciu teatru i spektaklu teatralnego, tworzy mocne, sugestywne, autentyczne spektakle teatralne. Celem działania zespołu jest pragnienie jednoczenia wielu kultur, dopytując o sposoby grania i bycia na scenie tożsame różnym narodowości i stworzyć taki warsztat teatralny, w którym każda narodowość się odnajduje.

Kilka słów o spektaklu:

Spektakl „Zupa á la…” traktuje o tym, co w dzisiejszych czasach znaczy w społeczeństwie być kobietą z pochodzeniem narodowościowym. Co winna kobieta zrobić? Pilnować ogniska domowego? Przynależeć do kogoś, urodzić dzieci? Tyle tylko? Według nas szczytem samorealizacji nie jest tylko urodzenie dzieci. Dużo więcej. A może jednak nie?
Aktualność sztuki polega na badaniu zjawiska społecznego, na analizie – bez kompleksów, szczerze i bezczelnie teraźniejszej sytuacji żyjących na Węgrzech Ormianek, Greczynek, Niemek, Serbek, Polek i oczywiście Węgierek.

Naszym najważniejszym celem jest uwrażliwianie już nie tylko kobiet, ale wielopokoleniowo całego społeczeństwa. Sądzimy bowiem, że nie jest to problem poszczególnych jednostek, to problem społeczny. W spektaklu Zupa á la… nie zabraknie jednak dowcipu, spektakl ten opiera się na wartkiej akcji, aktualnym przekazie, skłania do refleksji. Opowieściom poruszającym nieraz ciężkie problemy lekkości nadaje autoironia. W spektaklu usłyszymy songi śpiewane przy akompaniamencie steal drum’u.