Uncategorized

XX GLIWICKI FESTIWAL GITAROWY 2018

Za sprawą XX Gliwickiego Festiwalu Gitarowego cztery listopadowe niedziele zamienią się w prawdziwe muzyczne uczty. W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II wystąpią znakomici muzycy, między innymi Zoran Dukić, Goran Krivokapić i orkiestra AUKSO. Dla miłośników nylonowych strun – obecność obowiązkowa!

 

Pierwszego festiwalowego wieczoru, 4 listopada, spotkamy się z Kupiński Guitar Duo. Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński tworzą jeden z najbardziej elektryzujących duetów gitarowych na świecie, finezyjnie łącząc nienaganną technikę gry z porywającymi aranżacjami. W ich repertuarze są między innymi utwory Fryderyka Chopina, Astora Piazzolli i George’a Gershwina.

11 listopada zaplanowano dwuczęściowy koncert gitarowy. W pierwszej części wystąpi grecki wirtuoz Thanos Mitsalas. Gitarowy perfekcjonista zjednuje sobie uznanie fanów i krytyków na całym świecie, wykonując obok klasycznych utworów Antonia Vivaldiego czy Franza Schuberta, także dzieła napisane specjalnie dla siebie przez uznanych współczesnych kompozytorów, takich jak Sergio Assad czy Gerard Drozd. W drugiej części wieczoru usłyszymy jednego z najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów – Zorana Dukića. Chorwat zagra solo oraz w towarzystwie błyskotliwej gitarzystki Helen Sanderson.

Trzeci festiwalowy koncert będzie należał do orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w kraju to gwarancja muzycznych poszukiwań na najwyższym poziomie. W drugiej części pełnego wrażeń wieczoru muzycy AUKSO wrócą na scenę w powiększonym składzie – dołączy do nich pięciu muzyków z sekcji instrumentów dętych oraz rewelacyjny gitarzysta Goran Krivokapić. Muzyk z Czarnogóry po roku wraca na gliwicki festiwal, tym razem wspólnie z orkiestrą wykona „Concierto de Gliwice” Gerarda Drozda. Prawykonanie poświęconego naszemu miastu koncertu będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń całego festiwalu!

Podczas ostatniego wydarzenia Gliwickiego Festiwalu Gitarowego, 25 listopada, także spotkamy się z artystą, który występował w naszym mieście rok temu. Gabriel Bianco tym razem zamieni kwartet na duet i zagra z interesującą czeską oboistką Michaelą Hrabánkovą. To będzie porcja muzycznego liryzmu!

Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). Na XX Gliwicki Festiwal Gitarowy zapraszają Miasto Gliwice oraz Gerard Drozd, ceniony kompozytor, gitarzysta i pomysłodawca imprezy. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) i przed koncertem.