Uncategorized

Dance Away

WIDOWISKO MUZYCZNO-TANECZNE W WYKONANIU FORMACJI SALAKE , IRENEUSZA KROSNEGO, CARRANTUOHILL ORAZ ZAPROSZONYCH GOŚCI


Formacja Taneczna Salake wraz z zespołem Carranuohill prezentowała wielokrotnie barwne widowiska muzyczno- taneczne, oparte na tańcu i muzyce irlandzkiej, które zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i aprobatą publiczności. Zapraszając do współpracy mima Ireneusza Krosnego stworzyli widowisko, jakiego jeszcze nikt nie widział. Zapraszamy na spektakl według autorskiego pomysłu Joanny Koćwin, twórczyni Zespołu Form Tanecznych SALAKE, świętującego 25 – lecie swojego pełnego sukcesów istnienia.

Salake 25 lat

 

 

SALAKE  ZNACZY WIĘCEJ NIŻ TANIEC

 

Były dziesiątki choreografii i tysiące godzin spędzonych na treningach;

Były podróże te bliskie i te dalekie.

Były nagrody na festiwalach i zawodach tanecznych.

Do tego emocje i wspomnienia, których nie sposób zmierzyć.

Czyli 25 lat Zespołu Form Tanecznych Salake.

25 lat zespołu to całe pokolenie tancerek, które przekonują, że bycie częścią zespołu to dla nich coś  wyjątkowego.

To pozostawanie w świecie nie limitowanym słowem, to przebywanie w przestrzeni nie definiowanych znaczeń w której podstawową ekspresją jest ruch, będący swobodną metaforą, abstrakcją, symbolem.

Za każdym razem otwieramy nowe drzwi, pod próg których podprowadza nas nasz instruktor i choreograf ale to od nas zależy czy zechcemy zajrzeć do środka – mówią tancerki z grupy scenicznej.

Wszystko zaczęło się w 1990 roku w  małej szkole podstawowej w jednej z Gliwickich dzielnic. Grupa powstała z inicjatywy Joanny Koćwin choreografa, instruktora, reżysera – a w tamtych czasach –  nauczyciela wychowania muzycznego i rytmiki. Od zawsze poszukującego nowej jakości w ruchu tanecznym. Stąd kompilacja technik w edukacji tanecznej podopiecznych.

Pedagog tańca, który w swojej pracy realizuje przesłanie Piny Bausch. „Interesuje mnie nie tyle jak poruszają się ludzie, a raczej co nimi porusza.”

Rzeczywistość sceniczną buduje z osobistych poszukiwań wyrazu dla emocji , z nieograniczonej niczym wyobraźni, zarówno  dziecka jak i dorosłego człowieka/ tancerza.

Dbałość o poprawność techniczną to nie powód aby zamknąć  się w jednej z nich. Stawiam na wszechstronny rozwój  moich tancerzy, zderzając ich nieraz z wielkimi  wyzwaniami. Przykładem może być  udział w tworzonych przeze mnie  spektaklach, gdzie obok umiejętności tanecznych, wykonują zadania aktorskie. Spektakle to okazja do współpracy z ciekawymi ludźmi, aktorami, choreografami, muzykami. Ważne miejsce na  naszej tanecznej drodze zajmuje współpraca z zespołami muzycznymi do których muzyki

tańczyliśmy na żywo. Są to zespoły: Stonehenge z Jastrzębia Zdroju, Shannon z Warszawy, Duan z Gliwic, Grupa Furmana z Bielska Białej, Beltaine z Katowic, Donegal z Tarnowskich Gór, a obecnie zespół  Carrantuohill z Rybnika.

Szczególnie owocna okazała się współpraca z Panem Jackiem Nowosielskim, absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Edukacji Muzycznej kierunek – Taniec. Pan Jacek to wyjątkowy pedagog tańca, który zyskał ogromną sympatię moich tancerzy – od tych kilku letnich do tych dorosłych. Tworzone wspólnie choreografie widzowie mogli zobaczyć w spektaklu Fairy Dance z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Carrantuohill.

Zarówno Fairy Dance jak i pozostałe spektakle: „Zderzyło się Raz”, „Fale Cliodny”, „Gdzie jest Gwiazdka?”, „Dance Away” , wystawiane były w teatrach – GTM Gliwice, Teatr Ziemi Rybnickiej, Dom Muzyki i Tańca Zabrze, Teatr Nowy Zabrze, Teatr PWST Wrocław, Teatr Mały Tychy oraz w Opolskiej i Jeleniogórskiej Filharmonii  a także  na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Zespół  na swoim koncie ma wiele ważnych nagród, z których największe znaczenie dla młodych tancerzy ma dwukrotne zdobycie Mistrzostwa Świata na zawodach Dance World Cup 2006 w Portugalii oraz  2010  na Sardynii. Mistrzostwa na Sardynii szczególnie pozostały w pamięci, gdzie oprócz  tytułu Mistrza Świata w kategorii Tap Dance zespół został nominowany przez specjalnie powołane jury do Pucharu Pucharów czyli najlepszego zespołu na całych zawodach, wybieranego spośród wszystkich pierwszych miejsc

w każdej kategorii tanecznej. Radość z otrzymania nadanego w 2010 roku tytułu Najlepszego Zespołu na DWC towarzyszy nam do dziś. Ubiegły rok również przyniósł nam sukces I MIEJSCE. Tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów  TOP ART FESTIVAL LA  STRADE DELLA  MUSICA ROMA 2015 w Rzymie.

 

 

8 maja  o godzinie 18.00 w Gliwickim Teatrze  Muzycznym Zespół  Form Tanecznych Salake świętować będzie swoje 25 urodziny. Mam nadzieję, że uda nam się zaskoczyć widzów i będą się dobrze bawić. Nie zabraknie też gości specjalnych, o których mówimy Przyjaciele zespołu . A recital Ireneusza Krosnego namaluje uśmiech  na każdej twarzy.

 

Joanna Koćwin